Mobil Uygulamalar

Mobil Uygulamalar bildiğiniz üzere akıllı cep telefonlarda tabletlerde ve diğer mobil cihazlarda çalışan yazılım uygulamalarıdır.

Mobil Uygulamalar genellikle çalışacakları işletim sistemlerinin sahibi olan şirketlerin app store'larında indirilebilir durumdadırlar.

2020'de mobil uygulamaların ve mobil uygulama reklam gelirlerinin 190 Milyar $ civarında gelir elde etmesi beklenmektedir.

Popüler mobil cihaz işletim sistemlerinin uygulama store'ları aşağıdadır.

 • - Apple App Store
 • - Google Play
 • - Windows Phone Store
 • - Blackberry App World

En Popüler 2 mobil işletim sistemi olan IOS ve Android'de toplamda 5 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır.

Bunlardan IOS'ta 2.2 milyondan fazla, Android'de ise 2.8 milyondan fazla uygulama bulunmaktadır.

Bir Mobil Uygulamanız Var ve Reklam Almak İstiyorsanız

Kabul edelimki hiçbir geliştirici, mobil uygulamasını hobi amaçlı olarak geliştirmemektedir.

Mobil Uygulama Geliştirmek profesyonel bir iştir ve Mobil Uygulamanın devamını sağlamak için finans kaynağı bulmak gerekmektedir.

Yapılan Araştırmalara göre Mobil Uygulamaların elde ettiği toplam gelirlerin %95'ini ücretsiz uygulamaların gelirleri, %5'ini ise ücretli uygulamaların gelirleri oluşturmaktadır.

Uygulamanızın ücretsiz olarak indirildikten sonra; uygulama içi satın alımlar ile kullanıcılardan gelir elde etmek epey işe yaramaktadır.

Bu sayede kullanıcılar, uygulamanızı indirip denedikten sonra, uygulamanızı beğenirler ya da beğenmezler. Eğer beğenirlerse kısıtlı kullanımlı olan uygulamanızı çeşitli ücretler ödeyerek kısıtlamalarını kaldırırlar ve böylece sizde gelir elde etmiş olursunuz.

Mobil Uygulamanızdan gelir elde etmenin 2. bir yolu da uygulamanın ücretli olarak store'a konulmasıdır.

3. yol olarakta mobil uygulamanızı yine ücretli olarak store'a koyarsınız, ayrıca uygulama içi satın alımlarla da satışlarınızı desteklersiniz.

4. Yol olarakta uygulamanız tamamen ücretsizdir. Gelir elde etme modeliniz reklamlara dayanır. Bu modelde uygulamanızı indirip kullanananların sayısı ne kadar artarsa o kadar çok para kazanma ihtimaliniz artar.

İşte bu yolda en büyük yardımcılarınızdan biri olmak isteriz. Reklam Sokağı olarak; reklam almak istediğiniz uygulamanızın bilgilerini üstteki reklam almak istiyorum linkini tıkladıktan sonra açılan sayfada girerseniz, bizde kaydınızı olumlu bulduğumuz takdirde sitemizde yayınlarız ve Mobil Uygulamalara reklam vermek isteyen herkese web sitemizde gösteririz.

Bu noktada elbette kaydınızı oluştururken detaylı bilgiler vermelisiniz. Uygulamanızın kaç kez indirildiğini, Hangi platformlarda var olduğunuzu ve uygulama içerisinde nerelere reklam alabileceğinizi ve iletişim bilgilerinizi tam ve eksiksiz olarak girmelisiniz.

Gelin birazda Uygulama İçi Reklam Tipleri hakkında konuşalım.

Genelde Uygulama Geliştiricileri, uygulamalarında aşağıdaki şekillerde reklam alanları oluşturup reklam alırlar.

 • - Tam Ekran Reklamları
 • - Bildirim Reklamları
 • - Capture Form
 • - Advanced Overlay
 • - Banner Reklamları

Tam Ekran Reklamları; Uygulama içinde menüler arası geçişlerde daha doğrusu doğal durma noktalarında yerleştirilir ve kullanıcı bu reklamlar ile karşılaştığında çok sıkılmadan reklamı görür, kolay bir şekilde reklamı atlaması da sağlanmalıdır.

Bildirim Reklamları; Bu tür reklamlar mobil cihazın durum çubuğunda pop up gibi gösterilir lakin uygulamınızın namının düşürülmemesi önem arz etmektedir.

Capture Form; Bu tür reklamlarda genellikle kullanıcıya bir teşvikde bulunulmaktadır. Kullanıcının karşısına bir form çıkar ve bu formu doldurduğu takdirde uygulama içerisinde kullanabileceği ekstra bir hak kazanacağından bahsedilir.

Advanced Overlay; Capture Form ve Tam Ekran Reklamlara benzer. Ancak kullanıcıya gösterilen resim tıklanabilen basit bir imaj değildir. Animasyonlu bir yapı söz konusudur.

Banner Reklamları; Ekranın ya tam üst ya da tam alt tarafında bulunurlar. Kullanıcının uygulama içerisinde dikkatini dağıtabilir ve hatta kızdırabilir. Reklam veren ile anlaşırken bu hususu 2 kez etüd etmekte fayda vardır.

Bir Mobil Uygulamanız Yok ve Geliştirmek İstiyorsanız

Mobil Uygulamanızın çalışacağı işletim sistemlerine göre farklı projeler hazırlanmalıdır. Android'de kullandığınız developer tools(geliştirme araçları) ile IOS'ta ya da Windows Phone'da geliştirme yapamazsınız.

Eğer Android'de geliştirme yapacaksanız Android Studio ve Java Programlama Dilini sıklıkla kullanacaksınız.

Eğer IOS'ta geliştirme yapacaksanız XCode, Objective-C, Swift'i sıklıkla kullanacaksınız.

Eğer Windows Phone'da geliştirme yapacaksanız; .NET ve C#'ı sıklıkla kullanacaksınız.

Hemen şunu söyleyelim; Programlamaya yatkınlığınız yoksa sadece hayalinizdeki uygulamayı gerçekleştirmek için yukarıdaki komponentleri öğrenmek istiyorsanız, hiç öğrenmemeniz tavsiye edilir.

Sizin için en kestirme yol Mobil Uygulama Geliştiren bir yazılım firması ya da Yazılımcı bulmak olacaktır.

Mobil Uygulamaya Reklam Vermek

Reklam Sokağı olarak sizlere reklam almak isteyen mobil uygulamaların iletişim bilgilerini ve uygulama detaylarını yukarıda mobil uygulamaya reklam vermek istiyorum linkini tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfada sağlıyoruz.

Burada elbette Mobil Uygulamaya reklam veren olarak sizin dikkat etmeniz gereken önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz.

 • - Mobil Uygulamanın İndirilme Sayısı
 • - Mobil Uygulama İçerisinde hangi menüde nereye reklam vereceğiniz.
 • - Mobil Uygulama İçerisinde yukarıda tarif ettiğimiz reklam tiplerinden hangisi ile kullanıcıya gösterileceksiniz.
 • - Mobil Uygulama İçerisinde hangi menüde nerede ne kadar süre ile reklamınızın gösterileceği.

Mobil Uygulamalara Reklam Vermenin Avantajları Nelerdir?

Günde ne kadar zamanı cep telefonlarımızda geçiriyoruz? Bu sorunun cevabı elbette kişiden kişiye değişmektedir. Ancak birçoğumuz zamanının çoğunu cep telefonlarında ya da tabletlerinde geçirmektedir. Özellikle de metropollerde yaşayan insanlar işe geliş ve işe gidiş esnalarında bulundukları araçlarda yoğun olarak cep telefonlarını ya da tabletlerini kullanmaktadır.

İngiltere'de insanların günde ortalama 4 saat, Amerika'da insanların günde ortalama 3 saat cep telefonlarını kullandığını biliyor muydunuz?

İnsanların bu kadar zaman harcadıkları ve çoğu zaman pasif eylemlerde bulundukları bir platformda reklam vermek sizce de size büyük avantajlar getirmez mi? Üstelik Reklam Sokağı gibi bir web sitesi reklam almak isteyen mobil uygulamaların iletişim bilgilerini de size sağlıyorsa.