Billboard

Billboard, açık hava reklamcılığının olmazsa olmaz mecralarından bir tanesidir. Hedeflenen kitleye reklamın gösterilme seviyesi üst düzeydedir. Trafiğin yoğun olduğu ve bulunduğu noktada günlük geçen insan sayısının fazla olduğu yerlerde kullanılması etkileşim açısından önemlidir. Billboard'lar istenen mesajı hedef kitleye direk olarak vermektedir. Türkiye'de 1990 senesinde billboard'ların kullanımı oldukça yaygınlaşmaya başlamıştır. Sürücü ve yayalar billboard'lar vasıtasıyla açık havada sürekli etkileşim halinde tutulur. Billboard'lar ışıklı, ışıksız ve boyutu seçilebilecek şekilde üretilip kullanılırlar.

Neden Billboard Reklamı?

İnsanlarda günde ortalama 1000 tane reklam ile karşılaşmaktadır ve bunlardan en fazla 7'sini hatırlarlar. Reklam verenler görsel olarak hedefe kitleye erişebilmek için billboard reklamlarını kullanarak işte bu ilk 7'ye girmeye çalışırlar ve birbirleriyle amansız bir mücadele verirler.

 • - Hedeflediğiniz müşteri kitlesine mesajınızı kestirmeden iletirsiniz.
 • - Kısa Sürede Tüketiciyle Buluşma
 • - Var olduğunuzu gösterirsenizFarkındalık Yaratması
 • - Hedeflenen kitlenin dikkatini çekersiniz.
 • - Rakiplerinize üstünlük sağlarsınız./li>
 • - İnsanların bilinçaltında yer alırsınız.

Billboardlar güneş ışığı enerjisinden faydalanırlar. Dolayısıyla 24 saat çalışma imkanları vardır.

Reklam süreci için hali hazırda bulunan en etkili reklam aracı olan billboard reklam yöntemini kullanmak muazzam bir hizmet sağlar. Reklam panosunda yayınlanacak olan reklam süresini müşteri belirler ve belirlenen bu zaman dilimi içinde müşterinin 24 saat sunum fırsatı bulunmaktadır. Dolayısı ile işlek bir alanda bulunan reklam panosundaki görüntüler 24 saat yayınlandığında, reklamlar için etkileyici bir geri dönüş alınması kaçınılmazdır. Konumun iyi bir yerde olması da reklam etkisini ciddi bir miktarda arttırır.

Billboard'lar büyük boyutlara sahip olduğundan insanların dikkatlerini çekmektedir.

Billboard Nerelerde Kullanılır?

Billboard'lar açık hava reklamcılığında o kadar etkili olmuşturki sektörün önemli bir yere gelmesinde etkileri çok büyüktür. Billboardlar şehir merkezi, yol kenarı, AVM, Okul ve Hastane gibi insanların yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılmaktadır.

Billboard Reklam Verme

Billboard'lar araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu yollar ya da kavşaklara konumlandırılan ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılan geniş kitleleri etkileyen açık hava reklam aracıdır. Yaygın olarak kullanılan billboardlar en iyi bilinen outdoor reklam aracıdır. Reklamın en yüksek düzeyde görünümünü sağlar. Billboardlar, kampanya mesajını hızlı bir şekilde kitlelere taşıyan bir üründür. Billboard Kiralama ile yayalara ve sürücülere aynı anda etkin erişim sağlanır. İstenilen her ölçüde ışıklı ve ışıksız olarak yapılabilmektedir. Billboard reklamları etkili ve ekonomik bir bütçe ile verilebildiği için son zamanlarda çok sık tercih edilen reklam mecrası olarak karşımıza her yerde çıkıyor. Bilboard kiralama yapan ve en çok kullanan sektörler ise genel olarak banka, gazete, meşrubat, inşaat, otomotiv, kozmetik gibi firmalardır. Bilboard kiralama için sektör kısıtlaması yoktur her tür sektör ve marka istediği konum ve sayıda billboard kiralayarak reklamını verebilir. Biilboard reklamı bir duvar yüzeyine yapılacağı gibi hareket halinde olan bir tır üzerinde de olabilir. Şehir merkezlerinde kullanılan billboardlar lokasyonun konumuna ve yapısına bağlı olarak ayaklı veya direkli yapılabilmektedir. Bir totem içine yerleştirilebildiği gibi bir aynanın içerisine de yerleştirilebilmektedir. Bunların gece ve gündüz görüşleri hesaplanmakta ve ışıklı veya ışıksız kullanılabilmektedir.

 • - Reklam müşterinin istediği süre ile Billboard’da kalabilir ve bu süre içerisinde 24 saat sunum şansı olur.
 • - Bulunduğu konum itibari ile de reklam etkisi artırdığı gibi satışlarınızda da etkisini gösterir.
 • - Son derece modern bir reklam olduğu gibi hedef kitleniz ile etkili bir iletişim kurabileceğiniz açık hava reklam türüdür.
 • - Billboard reklamları neredeyse bir televizyon reklamı kadar çok geniş bir kitleye hitap eder.
 • - Billboard’lar büyük ebatlara sahip oldukları için son derece dikkat çekici özelliğe sahiptir.

Eğer Billboardlara reklam vermek istiyorsanız ve müsait billboard reklam alanlarını görüntülemek istiyorsanız üstteki billboarda reklam vermek istiyorum linkini tıklayınız. Açılan sayfada filtreleme yaparak müsait billboard reklam alanlarını bulabilir, reklam alanı sahipleriyle iletişim bilgileri üzerinden temasa geçebilirsiniz.

9 Adımda Harika Bir Billboard Reklamı Nasıl Verilir?

İnsanlar billboard'daki herhangi bir reklam ile ya yürürken ya da araba sürerken karşılaştığında bu etkileşim süresi bir kaç saniye sürmektedir. İşte bu birkaç saniyelik etkileşim süresini öyle verimli kullanmak gerekir ki hedefe ulaşılabilsin.

 • - 1-) Reklam cümlesi 6 kelimeden fazla olmamalıdır.
 • - 2-) Dikkat Çekin ancak dikkat dağıtmayın
 • - 3-) İnsanlar billboard reklamı üzerinden size direk olarak ulaşmayabilir moralinizi bozmayın ancak farkındalığınız üst düzeyde olacak.
 • - 4-) Mesaj akıllıca olsun ama dahihane bir şey bulmaya çalışmayın çünkü anlaşılamayabilirsiniz.
 • - 5-) Mümkün olduğunca az yazı daha çok resim kullanın.
 • - 6-) Reklam içerisinde tekrardan sakının, insanları irite edebilirsiniz bu da ters tepebilir.
 • - 7-) Mümkün olduğunca basit bir mesajla hitap edin.
 • - 8-) Logonuzun boyutunu belirleyin. Logo ne mesajı ezecek kadar büyük ne de çok geri planda kalacak kadar küçük olmamalıdır.
 • - 9-) Çizilmiş şablonunuzu gerçek boyutlarında test edin, beğenmiyorsanız tekrardan çalışın.

Billboard Reklam Alma

Eğer bir billboard reklam alanınız var ise ve bunu internet üzerinden reklam vermek isteyen insanlara göstermek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Yukarıdaki billboarda reklam almak istiyorum linkini tıklayınız. Açılan sayfadaki formu eksiksiz doldurup, billboardunuzun resimlerini de ekleyip ilanınızı kaydedeniz. İlanınız olumlu bulunduğu takdirde reklam alanınızı Reklam Sokağında yayımlayacağız.